Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc

{gallery cols=2}artykuly/2015/20160128_pierwsza_pomoc{/gallery}

W czwartek 28 stycznia odbyły się godzinne warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W zajęciach wzięli udział chętni uczniowie z klas 1-3. Warsztaty poprowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej ? Anna Kowalska oraz Katarzyna Chroniak. uczniom została przedstawiona prezentacja multimedialna omawiająca właściwe zachowanie się w razie wypadku oraz poszczególne etapy udzielania pierwszej pomocy. Przypomniano numery alarmowe oraz przećwiczono procedurę informowania służb ratowniczych. Następnie zademonstrowano schemat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zaprezentowano pozycję boczną ustaloną. Uczniowie mieli okazję pod okiem nauczycieli przećwiczyć na sobie układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Ostatnią i najważniejszą częścią warsztatów była reanimacja krążeniowo-oddechowa osoby niewydolnej oddechowo. Po prezentacji na fantomie, chętni uczestnicy warsztatów ćwiczyli oddechy ratownicze i uciski klatki piersiowej. Warsztaty przeciągnęły się aż do końca przerwy, gdyż wszyscy uczniowie chcieli spróbować swoich sił jako ratownicy.