Rosną nam szachiści

Od 1 września 2016 r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu "Edukacja przez szachy w szkole". Jak dobrze wiemy, gra w szachy ma niebagatelny wpływ na umysłowość człowieka. Rozwija myślenie, pamięć, orientację przestrzenną, myślenie analityczne, kształtuje ważne cechy osobowości. Ta stara "królewska" gra została wreszcie należycie doceniona i zaproszona do współczesnych szkół.
Zajęciami szachowymi w SP3 zostały objęte klasy 1a, 1b. Uczniowie otrzymali 15 kompletów szachów i pod okiem wyszkolonych wychowawczyń zgłębiają trudne tajniki tej wspaniałej gry. Trzeba przyznać, że magiczna moc tej gry porwała uczniów obu klas. Każdą wolną chwilę  pierwszaki wykorzystują na grę w szachy. Zdarza się często, że grają podczas przerw. Szachy zaczarowały umysły dzieci i mamy nadzieję, że będą już niedługo tego wymierne efekty.

Pierwsze szachowe sukcesy

6 kwietnia 2017 r. ośmioro uczniów z klasy 1a i 1b po raz pierwszy wzięło udział w II Międzyszkolnym Turnieju Szachowym organizowanym przez SP nr 169 w Łodzi. W turnieju brało udział kilka szkół łódzkich, które przyłączyły się do programu "Edukacja przez szachy w szkole". Zmagania turniejowe odbywały się w zależności od stopnia zaawansowania graczy w dwóch grupach A i B. Każdy biorący udział w turnieju rozgrywał 7 rund 10-minutowych. Wyjście na konkurs miało stanowić dla dzieci pewnego rodzaju przygodę. Miały zobaczyć jak wyglądają takie konkursy, oswoić się z nową sytuacją, stresem, sprzecznymi emocjami. Nie nastawialiśmy się na zdobycie medali i zwycięstwa. Rzeczywiście konkurs przyniósł wiele emocji. Przegrane rundy były powodem łez, smutku, utraty wiary we własne siły. Były to trudne chwile dla naszych młodych szachistów. Musieli nie tylko walczyć z przeciwnikiem, ale co trudniejsze, ze sobą. Wyszli z tego zwycięsko, a nawet odnieśli niemały sukces: Bartosz Fisiak z klasy 1b zajął w turnieju II miejsce, Olgierd Sztuka z klasy 1b zajął III miejsce i Szymon Orłowski z klasy 1a zajął V miejsce.
W dobrych humorach, szczęśliwi i z medalami pierwszaki wracały do szkoły pochwalić się swoimi osiągnięciami.