Biblioteka

Rodo

Wchodząc na naszą stronę akceptujesz politykę ochrony danych osobowych RODO czytaj więcej

 

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI RZĄDOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI RZĄDOWEGO PROGRAMU

ROZWOJU CZYTELNICTWA

 

 

   W latach 2016-2020 w naszej szkole realizowany był Rządowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Działania zostały zaplanowane na cztery lata. Realizacją działań kierował specjalnie powołany zespół koordynujący.  

  We wszystkich klasach powstały kąciki ciekawej książki. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość wykorzystania swojej kreatywności. Mogli samodzielnie zaplanować, jakie lektury zostaną umieszczone w kącikach z uwzględnieniem literatury dostosowanej do wieku i dojrzałości czytelniczej uczniów poszczególnych klas.

   Co tydzień uczniowie młodszych klas gościli na spotkaniach literackich w bibliotece szkolnej, podczas których starsi koledzy i koleżanki czytali fragmenty swoich ulubionych książek. Celem tego cyklu była promocja bogatej i różnorodnej literatury dla młodych czytelników.

   Ponadto w 2019 roku nasza szkoła wzięła udział w Programie Edukacyjnym Czytam z klasą.

   Kontakt z biblioteką nie zawężał się jedynie do biblioteki szkolnej, bowiem wiele klas brało udział w zajęciach w Bibliotekach Publicznych – Filia nr 21 i 2. Ponadto została nawiązana współpraca z Miejską Biblioteką  Publiczną  im. J. Piłsudskiego w Łodzi, w której prowadzone były wyjątkowo ciekawe zajęcia. Klasy 7 poznały zbiory specjalne tej biblioteki, a w nich m.in. starodruki, mapy z XVII w, rękopisy, dokumenty.

   W bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z p. A. Świąć autorką wielu książek dla dorosłych, ale tym razem poznaliśmy ją jako pisarkę dla dzieci. Autorka zaprezentowała nam fragmenty „ Błękitnej Krainy”, a następnie uczniowie zadawali pytania naszemu gościowi. Gościliśmy również p. G. Michałowską, przewodnika turystycznego po Łodzi. Pani przewodnik opowiadała o narodzinach naszego miasta, najsłynniejszych rodach.

   Dzień komiksu-to hasło, które przyświecało wystawie i zajęciom na temat  historii tego rodzaju literatury. Początkowo zainteresowaniem cieszyła się jedynie wystawa, na której można było oglądać komiksy z lat 70. Cykl zajęć poświęcony historii tego rodzaju literatury zainteresował uczniów  w takim stopniu, że z Dnia komiksu, powstał Tydzień komiksu. Do biblioteki napłynęło wiele prac plastycznych zarówno młodszych, jak i najstarszych uczniów.
27 kwietnia wystawione zostały prace plastyczne wykonane przez dzieci, było to swoistego rodzaju uwieńczenie Dnia komiksu w naszej szkole.  

   W okresie od września 2016 do marca 2020  przeprowadzono ponad 150 lekcji bibliotecznych o rozmaitej tematyce we wszystkich klasach.

Działania zespołowe przyczyniły się do integracji klas, a także do udoskonalenia szybkiego
i efektywnego procesu pracy w grupie. Uczniowie z zainteresowaniem podchodzili do zadań oraz nowych lektur. Z entuzjazmem podsycanym przez nauczycieli zapoznawali się z nowymi pozycjami. Udział w tych działaniach był dla uczniów przyjemny i emocjonujący, czerpali oni z tego satysfakcję. Poznawali kolejne lektury, gatunki literackie oraz inspirowali się nowymi dziedzinami wiedzy.

Fikuśne lekturki spod chmurki

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek, to pierwsza lektura omawiana w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Czytam z klasą. Grupa świetlicowa składająca się z uczniów klas I z dużym zainteresowaniem oddawała się lekturze. Podczas każdego spotkania uczniowie oprócz poznania nowej przygody skarpetek, wykonywali prace plastyczne. Tak powstały ilustracje do wybranych fragmentów książki, plakaty, kolorowe skarpetki, a nawet  pralka, od której cała historia się zaczęła.

Przy wypełnianiu lekturników najmłodsi uczniowie  spotkali się z małymi trudnościami, ale z pomocą przyszli koledzy z 3 klasy. Odbyły się też zajęcia literacko-plastyczne z udziałem obu grup, podczas których  wszyscy wspólnie  wykonywali plakaty związane z lekturą.

Należy dodać, iż dzieci zainspirowane książką J. Bednarek bardzo chętnie tworzyły własne niewiarygodne przygody skarpetek.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20200107_b{/gallery}

Godziny pracy biblioteki

W roku szkolnym 2019/2020 biblioteka pracuje w następujących godzinach:

  

poniedziałek  

9:00 - 15:00

wtorek   9:00 - 15:00
środa   dzień bez wypożyczeń
czwartek   9:00 - 15:00
piątek   9:00 - 15:00

Biblioteką zarządza p. Anna Bartoszewicz

„Przerwa na czytanie”

W dniach 8-15 maja przystąpiliśmy do akcji bicia rekordu w ilości osób czytających na przerwie organizowanego w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, 1206 osób wzięło w niej udział. Dzieci bardzo chętnie przynosiły  książki, które ostatnio przeczytały
 i te  ulubione. Okazało się, że wśród uczniów naszej szkoły jest spora grupa „moli książkowych”. Uczniowie oddziału 1b wykonali maski do książki „Miś Uszatek”. Natomiast uczniowie kl. 2a byli najbardziej zaangażowaną grupą, w ciągu tych kilku dni 470 osób oddało się lekturze. W salach lekcyjnych powstały „Kąciki ciekawej książki”. Ponadto co tydzień w bibliotece szkolnej organizowane są zajęcia pod wspólną nazwą „Czytelnicze środy”. Nieco inaczej wyglądała akcja w klasach 4-6, bowiem każda jednostka lekcyjna zaczynała się od czytania książki ( 5 minut). Czytelnicy najstarszych klas wybierali książki poruszające bardzo trudne i poważne tematy. Taka akcja dowodzi, iż czytanie jest nadal w modzie, a wspólne czytanie pogłębia bliską relację między dziećmi i młodzieżą.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20190522_b{/gallery}

 

 

W bibliotece jak w ulu

Głośno i gwarno jest w naszej szkolnej bibliotece. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Młodsi wyrywają sobie Nelę małą reporterkę , albo książki z serii Holly Webb, natomiast starsi zdecydowanie gustują w literaturze nieco poważniejszej. Niektórzy zaglądają do biblioteki żeby powtórzyć wiadomości do sprawdzianu, a inni żeby porozmawiać. Jednym słowem nigdy nie jest tu cicho i spokojnie.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20190208_ul{/gallery}

 

 

Antarktyda- kraina lodowatego słońca.

22 stycznia klasa 2a wybrała się na Antarktydę. Uczniowie poznali ciekawostki związane z tym miejscem. Obejrzeli zdjęcia fauny i flory, a także zorzę polarną. Z wielkim zaciekawieniem oglądali album B. Stróżyńskiego Podwodne zauroczenie . Na zakończenie zajęć wykonali piękne pingwinki. 

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20190208_pin{/gallery}

 

 

Antarktyda – lodowe piekło

7 stycznia 2019 r. klasa 2b wybrała się w podróż na Antarktydę, czyli miejsce znajdujące się o dwa dni drogi dalej od znaku z napisem „KONIEC ŚWIATA”. Podczas tego spotkania uczniowie oglądali zdjęcia,  filmy o tym najzimniejszym miejscu na  ziemi. Mało kto wie, że na tym kontynencie w ciągu zaledwie kilku minut temperatura powietrza może zmienić się o 30-40 stopni, a gorące lato oznacza -20 na termometrze. Wysłuchali o pingwinach, wielorybach, fokach, przy tej okazji  bibliotekarka nawiązała do książki Cz. Centkiewicza o sprytnych zwierzątkach. Pingwiny z ciekawości podchodzą do turystów niemal na wyciągnięcie ręki, zaś wieloryby popisują się swoimi umiejętnościami zaledwie kilka metrów od kajaków. Bez wątpienia są to niepowtarzalne przeżycia. Należy również wiedzieć, że aby zejść na ląd trzeba zapoznać się i podpisać specjalny regulamin, w którym m.in. jest mowa o obowiązku mycia obuwia przed zejściem ze statku, by nie przenieść zarazków na ten kontynent. Uwieńczeniem zajęć były własnoręcznie wykonane pingwiny.

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20190118_b{/gallery}

 

Czytelnicze środy- Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Królik zapytał:

- Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba?

Puchatek był tak wzruszony, że powiedział:

- Jedno i drugie.- I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: - Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.

 

 Podczas kolejnego spotkania uczniowie poznali postać A. A. Milne i okoliczności napisania Kubusia Puchatka. Wysłuchali jednej z przygód małych bohaterów, a także niezwykłych ponadczasowych cytatów, oto niektóre z nich:

Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo.
***

– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

                                                            ***

Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić.
                                                           ***

– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś
nigdy nie znika.

Czytelnicze środy w bibliotece

W tym tygodniu uczniowie poznali świat dzikich zwierząt. Wysłuchali historii o małym dziku Ryjku, który odłączył się od stada i trafił do leśniczówki. Następnie poznali historię małego wróbelka Maciusia, który spędził zimę z rodziną Kowalskich. W dalszej części zajęć uczniowie oglądali albumy przyrodnicze i książki popularnonaukowe.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181025_cz{/gallery}

Uroczystość „Pasowania na czytelnika”

18 października uczniowie klas I  zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej.  Uroczystość przygotowały i prowadziły: A. Stańczak,
 Z. Gładysz, M. Podsiadła, O. Wypych. Uczennice przygotowały puzzle- kolorowanki, zagadki dla najmłodszych czytelników, którzy mogli wykazać się znajomością bajek i baśni. Przeprowadziły pogadankę na temat właściwego zachowania w bibliotece, oraz szacunku do książek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki,  następnie wszyscy zostali pasowani na czytelników. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181019_b{/gallery}

Biblioteka

Od 3 września 2018 r. biblioteka jest otwarta dla uczniów:

poniedziałek   9:00 - 15:00
wtorek   9:00 - 15:00
środa   dzień bez wypożyczeń
czwartek   9:00 - 15:00
piątek   9:00 - 15:00

 Biblioteką zarządza p. Anna Bartoszewicz 

Dzień komiksu

Dzień komiksu- to hasło, które przyświecało wystawie i zajęciom na temat  historii tego rodzaju literatury. Początkowo zainteresowaniem cieszyła się jedynie wystawa, na której można było oglądać komiksy z lat 70. 
Cykl zajęć poświęcony historii tego rodzaju literatury zainteresował uczniów  
w takim stopniu, że z Dnia komiksu, powstał Tydzień komiksu. Do biblioteki napłynęło wiele prac plastycznych zarówno młodszych, jak i najstarszych uczniów.  
27 kwietnia wystawione zostały prace plastyczne wykonane przez dzieci, było to swoistego rodzaju uwieńczenie Dnia komiksu w naszej szkole. 
 

 

 

Pasowanie na czytelnika - 2018 r.

We wtorek, 15 maja 2018 r., uczniowie klasy I a brali udział w zajęciach warsztatowych w bibliotece szkolnej, na zakończenie których zostali uroczyście pasowani na czytelników. Pani Bibliotekarka opowiedziała im o zasadach korzystania z biblioteki szkolnej. Przypomniała o odnoszeniu się z szacunkiem do książek. Opowiedziała o tym, że książka jest źródłem wiedzy, ale i dobrej zabawy. Dzieci w czasie zajęć rozwiązywał zagadki i uzupełniały karty pracy dotyczące znajomości bajek i baśni. Wykazały się dużą wiedzą szybko rozwiązując zadania i były dumne z tego, iż stały się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki.

{gallery cols=2}artykuly/2018/pasowanie{/gallery}

Ogólnopolski Konkurs Biblioteczny

Wydawnictwo Nasza Księgarnia ogłosiło konkurs kierowany do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

Zadania konkursowe:
1. Przeczytaj książkę A. Lindgren "Dzieci z wyspy Saltkrakan".
2. Wakacje to wymarzony czas dla wszystkich dzieci. Wyobraź sobie, że niespodziewanie otrzymujesz zaproszenie od rodziny Melkersonów i najbliższe wakacje spędzasz z bohaterami książki.
Opisz waszą przygodę.

Termin oddania prac do biblioteki szkolnej - do 15 czerwca 2018 r.

WYGRAJ NAGRODY!
I miejsce - dla ucznia - laptop i zestaw książek 
              - dla biblioteki - zestaw książek za 5000 zł.
2 wyróżnienia - dla uczniów - tablety Samsung i zestaw książek
                     - dla biblioteki- zestaw książek za 3000 zł.
                                       

                                  ZAPRASZAMY

Wycieczka do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej

Wycieczka do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

 

9 stycznia 2018 roku klasa IVC wraz z wychowawcą wybrała się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na lekcję biblioteczną. Tematem przewodnim zajęć była historia ulicy Piotrkowskiej. Uczniowie dowiedzieli się, jak powstała jedna z najbardziej znanych ulic Łodzi oraz poznali ciekawostki o swoim mieście. Z zaciekawieniem wysłuchali legendy o "Pannie Piotrkowskiej", której głowa to dzisiejszy Plac Wolności, ulice Pomorska i Legionów to warkocze, Zielona i Narutowicza, to jej ramiona, tułów przechodzący aż do Placu Reymonta, a nogi to ulice Rzgowska i Pabianicka. Dalsza część lekcji to gra biblioteczna. Przed uczniami pojawiały się ciekawe zadania - quizy związane z Łodzią, wykonanie plakatu "Panny Piotrkowskiej", odszukanie ulic związanych z legendą na aktualnym i dawnym z 1904 roku planie miasta, memory o Łodzi. Wykonując zadania uczniowie mieli możliwość zwiedzania różnych pomieszczeń i zakamarków biblioteki.  Wszystkim bardzo podobało się w bibliotece. Z pewnością to nie ostatnia wizyta w tym miejscu. 

 

{gallery cols=2 }artykuly/2018/20180227_b2{/gallery}

Tworzymy własną książkę

    Podczas listopadowych zajęć bibliotecznych uczniowie klas IV wcielili się w rolę autorów, ilustratorów, oraz wydawców książek. Dzieci dowiedziały się ile osób zaangażowanych jest w proces wydawniczy książki. Tematyka prac była dowolna, niektórych małych pisarzy pasja pisania nie opuszczała jeszcze kilka dni.Chętni swoją twórczość zaprezentowali kolegom i koleżankom.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2018/20180227_b1{/gallery}

Kącik ciekawej książki 2018

We wszystkich klasach powstały kąciki ciekawej książki. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość wykorzystania swojej kreatywności. Mogli samodzielnie zaplanować, jakie lektury zostaną umieszczone w kącikach z uwzględnieniem literatury dostosowanej do wieku i dojrzałości czytelniczej uczniów poszczególnych klas.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2018/20180227_b{/gallery}

Spotkanie z przewodnikiem po Łodzi

Trzeciego października w szkolnej bibliotece gościliśmy p. G. Michałowską, przewodnika turystycznego po Łodzi. Pani przewodnik opowiadała o narodzinach i rozwoju naszego miasta. Nadmieniła również o najsławniejszych rodach, które bez wątpienia miały wpływ na ukształtowanie gospodarki miasta i okolic. Uczniowie klas 2b,3e, oraz 4e słuchali wykładu. Pani Michałowska opowiedziała o specyfice pracy przewodnika turystycznego i pilota wycieczek. Temu spotkaniu towarzyszyła wystawa książek, zdjęć, oraz prac wykonanych przez uczniów.

 

 

{gallery cols=2 }artykuly/2017/20171003przewodnik{/gallery}

Program Rozwoju Czytelnictwa w roku szkolnym 2017/2018.

Działania zaplanowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku szkolnym 2017/2018.

ksiazki ;-)

Spotkania z ciekawymi ludźmi  z dziedziny literatury, pracującymi na co dzień ze słowem pisanym.
Akcja  czytelnicza  „Magiczny świat książek”- czytelnicze środy.
Gra interaktywna „Pociąg do czytania”- X 2017.
„Las Przyjaźni” II 2018.
„Dzień panowania króla Juliana” IV 2018.
„W świecie książek” - konkurs plastyczny- II 2018.
Dzień komiksu – 29 listopada 2017.
Dzień książki popularnonaukowej- grudzień 2017.
Mój ulubiony bohater literacki – klasy I-III – grudzień 2017.
Kącik ciekawej książki dla klas I-VII- X 2017-V 2018.
Współpraca z okolicznymi przedszkolami – IV 2018.
Wycieczki do Muzeum Książki.
Współpraca z Domem Pomocy Społecznej.

Pasowanie na czytelnika

 

12.05.2017 r. uczniowie z koła teatralnego (kl. 3 E oraz 6 A) przygotowali dla uczniów klas I przedstawienie pt. Calineczka.
Aktorzy wystąpili w strojach przygotowanych specjalnie na tę uroczystość. Bibliotekarka, pani Anna Bartoszewicz, przebrana za H. Ch. Andersena, wprowadziła w tematykę literatury dla dzieci. Przypomniała również o zasadach korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
Na zakończenie uroczystości najmłodsi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, w którym była mowa o szacunku do książek, bo baśnie są właśnie po to, by dzieci czytały je z ochotą.

 {gallery cols=2 rows=2}artykuly/2017/11052017_pasowanie{/gallery}

Biblioteka szkolna również dla rodziców

Szanowni Państwo!
Biblioteka szkolna dostępna jest również dla rodziców. Zapraszam do zapoznania się z zasadami korzystania z księgozbioru bibliotecznego.

Zasady korzystania z wypożyczalni przez rodziców

  1. Czas pracy wypożyczalni dla rodziców: poniedziałek ? piątek w godz. 14.00 -15.00.
  2. Rodzice korzystający z zasobów biblioteki zobowiązani są do okazania aktualnego dowodu osobistego.
  3. W wypożyczalni obowiązuje wolny dostęp do półek.
  4. Dokonując wypożyczeń lub zwrotów książek należy podać swoje imię i nazwisko.
  5. Wypożyczać książki wolno jedynie na swoje nazwisko.
  6. Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki na okres 2 tygodni. 
  7. Czas wypożyczenia książki może zostać przedłużony na prośbę czytelnika, jeżeli nie ma na tę książkę zapotrzebowania.
  8. Czytelnik, który ma nieoddaną w terminie książkę, nie może korzysta z księgozbioru.
  9. Książek wypożyczonych w bibliotece nie należy wypożyczać innym osobom.
  10. W razie zniszczenia lub zgubienia wypożyczonych materiałów bibliotecznych czytelnik jest zobowiązany odkupić egzemplarz tego samego autora, tytułu i tego samego lub nowszego wydania.
  11. Czytelnik zobowiązany jest do szanowania wypożyczonych materiałów.
  12. W wypożyczalni obowiązuje zakaz jedzenia, picia i prowadzenia głośnych rozmów.
  13. Wszystkie wypożyczone materiały muszą być zwrócone do końca maja.
  14. Czytelnik zobowiązany jest do zapoznania się z treścią regulaminu biblioteki i stosowania się do zawartych w nim postanowień. 
  15. Rodzice wyrażający chęć podzielenia się swoją pasją, wiedzą z uczniami, proszeni są o zgłaszanie się do nauczyciela bibliotekarza codziennie w godz. 13.00-15.00.

 

Warsztaty w bibliotece

Dnia 9 stycznia 2017 r. (poniedziałek) klasa 3E była na wycieczce w Bibliotece Publicznej Miejskiej Filia nr 2. Uczestniczyła w zajęciach poświęconych życia i twórczości Juliana Tuwima, poety łódzkiego w ramach innowacji "Łódź - Moje miasto i jego osobliwości". Pani Bibliotekarka zapoznała uczniów szczególnie z dzieciństwem Juliana Tuwima, które miało dużo wpływ na jego późniejszą twórczość dla dzieci. Uczniowie dowiedzieli się, że mały Julek był bardzo żywy i aktywny, miał wiele ciekawych pomysłów co bardzo przypadło im do gustu. W czasie zajęć była także mowa o charakterystycznych miejscach Łodzi związanych z poetą np. Ławeczce Tuwima. Następnie dzieci miały okazję wysłuchać kilku wierszy Juliana Tuwima, po czym wzięły udział w grze bibliotecznej sprawdzającej przyswojone wiadomości. Zajęcia bardzo podobały się uczniom, o czym świadczyło ich zaangażowanie i aktywność.

{gallery cols=2 rows=2}artykuly/2016/20170109_biblioteka{/gallery}

Jak Boże Narodzenie obchodzi się w?

Jak Boże Narodzenie obchodzi się w? Indonezji, Anglii, Australii, Grecji, Hiszpanii i Szwecji.
Uczniowie klas drugich i trzecich podczas zajęć bibliotecznych poznali historię i tradycje świąteczne w wielu krajach. Następnie przystąpili do części technicznej tego spotkania. Wykonywali bombki, choinki oraz urocze bałwanki.

 {gallery cols=2}artykuly/2016/20161224_bn{/gallery}

Światowy Dzień Misia

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek, tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia.
Uczniowie klasy Ia poznali historię tego miłego święta i samodzielnie wykonali misie techniką origiami.

 

{gallery}artykuly/2016/20161125_mis{/gallery}

Hania Humorek

Eska

13 kwietnia klasa 5A była gościem w siedzibie Radia ESKA. Uczniowie mieli możliwość podpatrzenia emisji serwisu informacyjnego na żywo. Oczywiście każdy chciał spróbować swoich sił przed mikrofonem, niektórym wychodziło to całkiem nieźle. Okazało się nawet, że jeden z uczniów ma radiowy głos. Uczniowie zadawali pytania dotyczące poruszanej tematyki, pracy reportera, a także emitowanej muzyki. Uczniowie bardzo chętnie udzielili krótkiego wywiadu na temat zajęć pozalekcyjnych w naszej szkole. Na zakończenie wizyty w radiu wszyscy uczniowie dostali znaczki z wizerunkiem Jankesa, najbarwniejszej postaci.
Następnie  spacerkiem przeszliśmy po najsłynniejszej ulicy  naszego miasta. Uczniowie podziwiali pięknie odnowione kamienice, nawiązywali do historii Łodzi.

{gallery width=90% cols=3}artykuly/2015/20160413_eska{/gallery}

Kącik ciekawej książki

Podczas ?Drzwi otwartych? zorganizowanych w naszej szkole, na korytarzu wystawiony został ?Kącik ciekawej książki?. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, o czym świadczą zdjęcia. Można było oglądać bardzo ciekawe pozycje, zarówno pod względem edytorskim, jak też literackim. Ponadto uczniowie klas II zaprezentowali swoje prace plastyczne: kukiełki, makiety, tematycznie związane z wybraną lekturą.
Kącik cieszył się zainteresowaniem dzieci i ich rodziców.

{gallery width=90% cols=3}artykuly/2015/kacik_ciekawej_ksiazki{/gallery}

Pingwiny

11 kwietnia gościliśmy w szkole p. M. Rosiaka, który podróżuje po całym świecie. Tym razem zabrał nas na Antarktydę, czyli miejsce znajdujące się o dwa dni drogi dalej od znaku z napisem ?KONIEC ŚWIATA?. Podczas tego spotkania zaproszony gość prezentował zdjęcia, opowiadał o tym najzimniejszym miejscu na  ziemi. Mało kto wie, że na tym kontynencie w ciągu zaledwie kilku minut temperatura powietrza może zmienić się o 30-40 stopni, a gorące lato oznacza -20 na termometrze. Opowiadał o pingwinach, wielorybach, fokach, przy tej okazji nawiązał do książki Cz. Centkiewicza o sprytnych zwierzakach. Pingwiny z ciekawości podchodzą do turystów niemal na wyciągnięcie ręki, zaś wieloryby popisują się swoimi umiejętnościami zaledwie kilka metrów od kajaków. Bez wątpienia są to niepowtarzalne przeżycia. Należy również wiedzieć, że aby zejść na ląd trzeba zapoznać się i podpisać specjalny regulamin, w którym m.in. jest mowa o obowiązku mycia obuwia przed zejściem ze statku, by nie przenieść zarazków na ten kontynent. Ponadto nasz gość pokazał nam zdjęcia z Argentyny, Urugwaju i Brazylii i opowiedział o swoich licznych podróżach.

{gallery width=90% cols=3}artykuly/2015/20160411_pingwiny{/gallery}

Książki naszych marzeń

  {gallery cols=2 rows=2}artykuly/2015/knm{/gallery}

Książki naszych marzeń

W naszej szkole realizowany jest Rządowy Program ?Książki naszych marzeń?, którego głównym celem jest promowanie literatury dla dzieci i młodzieży oraz przygotowanie uczniów do odbioru utworu literackiego. Ponadto wzbogacenie księgozbioru bibliotecznego o pozycje chętnie czytane i rozwijające zainteresowania dzieci.
W październiku rozpoczął się cykl zajęć, podczas których uczniowie klas 4-6 prezentują fragmenty ulubionych książek młodszym kolegom i koleżankom.

 

 

Linki

 

 

 


 

Programy:
 Aby dowiedzieć się więcej należy kliknąć
na wybrane logo

 

 

 


 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Kronika filmowa

Deklaracja dostępności

" Do końca roku 2020 strona internetowa zostanie w pełni dostosowana do wymagań prawnych".