Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Rodo

Wchodząc na naszą stronę akceptujesz politykę ochrony danych osobowych RODO czytaj więcej

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

 

Czytelnicze środy - Humor w literaturze dziecięcej

    Humor, żart i śmiech w literaturze jest niezmiernie istotny, bowiem pozwala dzieciom w szczególny sposób rozwijać wyobraźnię. Myśli- z pozoru „bez ładu i składu”, niedostrzegalny na pierwszy rzut oka sens fabuły, to przecież świetny sposób na ćwiczenie kreatywności. Wszystko opatrzone błyskotliwymi stwierdzeniami, nowymi słowami połączonymi z pełnymi humoru opisami gwarantują wyśmienitą zabawę. Wypieki na twarzy i gromkie wybuchy śmiechu towarzyszyły dzieciom podczas  tej wizyty w bibliotece. 

 

Czytelnicze środy- Detektywem być!

    12 grudnia uczniowie klas I-III wcielali się w detektywów, podobnie jak Lasse i Maja. Zanim przystąpili do tropienia zagadek wysłuchali w jaki sposób zagadki rozwiązują Detektyw Pozytywka, Pan Samochodzik, czy bohaterowie książek A. Stelmaszyk. Podczas testu na detektywa należało wykazać się spostrzegawczością, sprawnością manualną, oraz sprytem.

 

Czytelnicze środy – Czasopisma dla dzieci wczoraj i dziś

 

Kolejna odsłona poświęcona była periodykom dla dzieci i młodzieży. Uczniowie mieli okazję obejrzeć czasopisma sprzed 50 lat i porównać ich zawartość. Jedne pojawiały się w kioskach co kila dni, inne ukazywały się w kioskach co tydzień lub dwa, na jeszcze inne trzeba było czekać cały miesiąc. Niestety, większość prezentowanych tytułów jest już tylko miłym wspomnieniem. Przyjrzeliśmy się dokładniej kilku z nich. Z dzisiejszej perspektywy wyraźnie widać, że historia zatoczyła koło – kiedyś „Świerszczyk” zastępował podręczniki, dzisiaj ukazuje się w wydawnictwie edukacyjnym. I w dalszym ciągu pomaga w nauce czytania i rozwija wyobraźnię. Młodym czytelnikom nie przeszkadzały pożółkłe kartki i czarno-białe zdjęcia, a przygody Gucia i Cezara wywoływały podobny uśmiech, co 50 lat temu.

 

 

 

Czytelnicze środy- Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Królik zapytał:

 - Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba?

 Puchatek był tak wzruszony, że powiedział:

 - Jedno i drugie.- I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: - Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu.

 Podczas kolejnego spotkania uczniowie poznali postać A. A. Milne i okoliczności napisania Kubusia Puchatka. Wysłuchali jednej z przygód małych bohaterów, a także niezwykłych ponadczasowych cytatów, oto niektóre z nich:

Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo.
***

– Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?
– Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje.

                                                            ***

Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić.
                                                           ***

 – A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?

– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś
nigdy nie znika.

 

W 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i pozyskała 15 000 zł. na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej. Uczniowie składali do biblioteki swoje propozycje książkowe, które chcieliby przeczytać lub polecić kolegom. Powstała lista ponad 100 pozycji książkowych. Realizacja zadań programu przewiduje różnorodne zajęcia czytelniczo-warsztatowe w bibliotece szkolnej oraz w MBP nr 2 i 21. Ponadto co miesiąc każdy oddział uczestniczyć będzie w zajęciach w bibliotece szkolnej, podczas których przybliżona zostanie twórczość konkretnego pisarza, bądź tematyka poruszana w różnych źródłach, np. malarstwie, muzyce. Zapraszamy Rodziców do współpracy w realizacji zadań programu.

W bibliotece

  Jednym z działań w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa były zajęcia w bibliotece szkolnej o rozmaitej tematyce, m.in. zapoznanie uczniów z twórczością J. Olech, poznanie ciekawostek z życia H. Ch. Andersena,  czy prezentacja wiosny w literaturze, malarstwie i muzyce. Kontakt z biblioteką nie zawęża się jedynie do biblioteki szkolnej, bowiem wiele klas wzięło udział w zajęciach w Bibliotekach Publicznych ? Filia nr 21 i 2. Udało się nawiązać ścisłą współpracę z tymi placówkami. Jedna z klas zaprosiła na zajęcia literackie dzieci z przedszkola. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali młodszym kolegom koleżankom ulubione wiersze najbardziej znanych poetów piszących dla dzieci (Brzechwa, Tuwim, Chotomska).
Innym działaniem realizowanym we wszystkich oddziałach jest czytanie fragmentu wybranej przez uczniów książki, na każdej lekcji. Akcja ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Lubimy czytać

Działania zaplanowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku szkolnym 2017/2018

ksiazki ;-)

1. Spotkania z ciekawymi ludźmi  z dziedziny literatury, pracującymi na co dzień ze słowem pisanym.
2. Akcja  czytelnicza  „Magiczny świat książek” - czytelnicze środy.
3. Gra interaktywna „Pociąg do czytania” - X 2017.
4. „Las Przyjaźni” II 2018.
5. „Dzień panowania króla Juliana” IV 2018.
6. „W świecie książek” - konkurs plastyczny - II 2018.
7. Dzień komiksu – 29 listopada 2017.
8. Dzień książki popularnonaukowe j- grudzień 2017.
9. Mój ulubiony bohater literacki – klasy I-III – grudzień 2017.
10. Kącik ciekawej książki dla klas I-VII - X 2017-V 2018.
11. Współpraca z okolicznymi przedszkolami – IV 2018.
12. Wycieczki do Muzeum Książki.
13. Współpraca z Domem Pomocy Społecznej.

 

1000 powodów, by czytać

Jesienią do naszej szkoły dostarczono ponad 1200 pozycji książkowych z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Książki po opracowaniu trafiły na półki, a następnie do młodych czytelników. Nowe, pachnące książki rozchodziły się jak świeże bułeczki.
Pozostaje mieć nadzieję, że to będzie 1000 powodów, by czytać.

{gallery cols=2}artykuly/2018/narodowy_program_czytelnictwa{/gallery}

Aby powiększyć, należy kliknąć na obrazek

 

 Kącik ciekawej książki

We wszystkich klasach powstały kąciki ciekawej książki. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość wykorzystania swojej kreatywności. Mogli samodzielnie zaplanować, jakie lektury zostaną umieszczone w kącikach z uwzględnieniem literatury dostosowanej do wieku i dojrzałości czytelniczej uczniów poszczególnych klas.

{gallery cols=2 }artykuly/2018/20180227_b{/gallery}

Aby powiększyć, należy kliknąć na obrazek

 

Spotkanie z Anną Świąć

Stefan, Julia i Maciek, to imiona trzech, uroczych smoków z "Błękitnej Krainy". Autorka książki spotkała się z uczniami naszej szkoły. Opowiedziała o swoim warsztacie pisarskim, o życiu prywatnym i zawodowym. Dzieci bardzo chętnie zadawały pytania i z niecierpliwością czekały na autografy. Gość nasz obiecał, iż niebawem napisze kolejną książkę dla młodych czytelników.

 {gallery cols=2}artykuly/2018/spotkanie_autorka{/gallery}

 

Konkurs recytatorski wierszy J. Tuwima

 W piątek dnia 27 kwietnia odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski wierszy Juliana Tuwima dla uczniów klas pierwszych. Zaprezentowali oni indywidualnie bądź w parach swoje ulubione utwory znanego łódzkiego poety. Poziom konkursu był bardzo wyrównany w związku z czym wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.

{gallery cols=2}artykuly/2018/tuwim_konkurs{/gallery} 

Linki

 

 

 


 

Programy:
 Aby dowiedzieć się więcej należy kliknąć
na wybrane logo

 

 

 


 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Kronika filmowa

Deklaracja dostępności

" Do końca roku 2020 strona internetowa zostanie w pełni dostosowana do wymagań prawnych".