Doradztwo zawodowe

Rodo

Wchodząc na naszą stronę akceptujesz politykę ochrony danych osobowych RODO czytaj więcej

 

Doradztwo zawodowe I - III

W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klas 1, w dn. 28.02.2020, dowiedzieli się na czym polega wykonywanie pracy Inspektora BHP. Na początku spotkania mama uczennicy klasy 1 A pokrótce opowiedziała o swoich obowiązkach, które jest zobowiązana wykonywać. Następnie przypomniała uczniom o zasadach zachowania bezpieczeństwa podczas pobytu w szkole i na podwórku. Zaprezentowała także sposób zachowania się wobec nieznanej osoby, która ma złe zamiary. Pierwszaki na pewno zapamiętały ten pokaz, który został pokazany bardzo sugestywnie. Na koniec spotkania dzieci miały sposobność potrenowania na manekinie saturację nieprzytomnej osoby i dowiedziały się, jak należy postąpić w takiej sytuacji – telefon 112.

Spotkanie to na pewno uświadomiło dzieciom, jak mają postępować w trudnych sytuacjach.

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20200525_dz{/gallery}

 

Doradztwo zawodowe - spotkanie z rehabilitantką

6 lutego 2020 r. klasy 1 poznawały zawód rehabilitanta. O tym zawodzie opowiadała Pani Małgorzata Janczyk, która jest znakomitą specjalistką w swojej dziedzinie. Pani rehabilitantka powiedziała nam, dlaczego warto dbać o właściwą postawę podczas nauki i odpoczynku. Pokazała na modelach demonstracyjnych, jak zachowują się nasze narządy wewnętrzne, gdy nieprawidłowo siedzimy oraz uzmysłowiła nam, czym może skutkować taka postawa. Od tej pory będziemy dbać o kręgosłupy !

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20200302_1{/gallery}

Kim jest inżynier?- zajęcia w klasie 3b

9 stycznia klasę 3b odwiedził pan Arkadiusz Pawlak, aby opowiedzieć uczniom o swoim zawodzie. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy na temat rozwoju technologii i telekomunikacji w ciągu ostatnich 25 lat. Później uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się inżynier, jakie szkoły i uczelnie powinien skończyć oraz czym powinien się interesować. Niektóre dzieci już zaczęły planować co można ciekawego stworzyć, więc pozostaje nam tylko czekać na obiecującą przyszłość młodych inżynierów :)

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20200217_d{/gallery}

 

 

 

 

I b - kawowe warsztaty

22 listopada 2019 r w klasie I b w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości odbyły się warsztaty dotyczące kawy poprowadzone przez mamę jednego z uczniów panią Dominikę Jankowską. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość zobaczyć, dotknąć oraz powąchać różne gatunki kaw. W trakcie zajęć uczniowie poznali różne sposoby zbierania i parzenia kawy, dowiedzieli się, który kraj jest największym odbiorcą kawy oraz czego producenci dodają do kawy aby miała ona smak orzechowy. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzie się również skąd pochodzi najdroższa kawa świata oraz poznali jej historię. Na zakończenie zajęć uczniowie dostali prezenty dla swoich rodziców „paczuszki” świeżo parzonej kawy”.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20200107_1b{/gallery}

Warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy w Klasie IIIA

W dniu 25 września gościliśmy w klasie IIIA tatę jednego z naszych uczniów Pana Przemysława Miłosza, który jest z zawodu ratownikiem medycznym. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca ratownika medycznego. W czasie zajęć została przedstawiona prezentacja, z której uczniowie dowiedzieli się jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Co robić, gdy ktoś się zrani, ma krwotok, ulegnie poparzeniu. W dalszej części spotkania zobaczyliśmy na czym polega udzielanie pierwszej pomocy. Wszyscy przyglądali się poszczególnym czynnościom ratownika. Po zakończonym pokazie wszystkie dzieci ćwiczyły podstawy udzielania pomocy na fantomie oraz podejmowały próby udzielania pomocy sobie wzajemnie. Na zakończenie wszyscy otrzymali testy pomocne w utrwaleniu nabytej wiedzy.

Dzięki warsztatom uczniowie zdobyli podstawową wiedzę i umiejętności udzielania pierwszej pomocy

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20190926_3a{/gallery}

Kącik doradztwa klas młodszych

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20190404_dz{/gallery}

Warsztaty florystyczne 2b

4 kwietnia uczniowie klasy 2b wzięli udział w warsztatach 
florystycznych
poprowadzonych przez mamę jednej uczennicy.
Warsztaty podzielone były
na dwie części. Podczas części
teoretycznej uczniowie dowiedzieli się
wielu ciekawostek
dotyczących samego zawodu florysty,
jak i otaczającej nas
fauny i flory. Podczas części praktyczniej,

każdy z uczniów tworzył własną kompozycję kwiatową.
Każdy uczeń z dumą powędrował do domu z wiosenną
i własnoręcznie wykonaną ozdobą.

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20190520_f{/gallery}

Zawody oczyma klas I - III

Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej poznają dokładniej wybrane zawody. Oto jak je postrzegają.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20190228_dz{/gallery}

 

 

 

Orientacja zawodowa 4 a

16 listopada 2018 r. uczniowie oddziału 4a pod opieką wychowawcy Iwony Bobrycz – Kiliś uczestniczyli w warsztatach ceramicznych zorganizowanych w pracowni ceramicznej w Technikum Przemysłu Spożywczego w Łodzi. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda praca ceramika oraz własnoręcznie sprawdzić jak pracuje się z gliną. Ponieważ zajęcia odbywały się przed Świętami Bożego Narodzenia najchętniej wykonywały zawieszki na choinkę stosując szablony lub samodzielnie je wymyślając. Powstały również formy przestrzenne – aniołki. Zdobywając wiedzę uczniowie świetnie się bawili. Wielką nagrodą za ich pracę było to, że wszystkie prace zostały wypalone w piecu ceramicznym i tuż przed świętami mogli swoje wytwory zabrać do domu i pochwalić się nimi rodzicom.

Zawody

Uczniowie oddziałów I-III poszerzają swoją wiedzę zagłębiając się w tematykę zawodów, które często wykonują ich bliscy. W ramach szkolnej gazetki "Pętelka" uczniowie opisują wybrany zawód, prowadzą na ten temat rozmowy dowiadując się w ten sposób wielu nowych i ciekawych informacji.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20190103_zawod{/gallery}

8 a w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli

12 grudnia 2018 r.  klasa 8 a była w ramach doradztwa zawodowego na zajęciach w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Miała tam możliwość zapoznania się z ofertą firmy polskiej BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Uczniowie mieli możliwość przejść po specjalnie zaaranżowanych pracowniach gdzie pokazana była przyszłościowa, innowacyjna technologia mechatroniczna. Zobaczyli np. jak działają  systemy sterowania inteligentnymi budynkami czy  całą siecią inteligentnych domów. Mogli zobaczyć w pełni zautomatyzowaną linię produkcyjną gdzie robot zastępował pracę człowieka czy wewnętrzną strukturę i działanie z pozoru prostych urządzeń domowych, takich jak pralka. Po takiej prezentacji przyszłościowych idei  nikt nie może  zaprzeczyć, że technologia obecna jest w naszym życiu i wybierając zawód związany z mechatroniką lub robotyką w przyszłości można przyczynić się do poprawy jakości życia na całym świecie wymyślając kolejne fantastyczne sprzęty, które wykonają pracę za człowieka.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181212_8a{/gallery}

Lekcja rodzica w klasie 8 a – w ramach doradztwa zawodowego

W klasie 8 a po raz już drugi uczniowie mieli przyjemność gościć na swojej lekcji rodzica, tym razem pana Radosława Stacheckiego, który przybliżył im wykonywany przez siebie zawód radcy prawnego. Zajęcia zorganizowane zostały w ramach doradztwa zawodowego.

Pan Radosław w niezwykle przystępny sposób opowiedział o wykonywanym przez siebie zawodzie radcy prawnego. Uczniowie zobaczyli podstawowe akcesoria w pracy prawnika czyli togę i kodeks prawny. Dowiedzieli się jakie 4 główne gałęzie prawa się wyróżnia, jakie są zawody prawnicze poza radcą prawnym i najbardziej znanymi jak sędzia , adwokat czy prokurator. Usłyszeli też jaką drogę trzeba przejść by w końcu móc powiedzieć jestem sędzią, jestem adwokatem. I tu uczniowie nieco się skrzywili słysząc o ponad 20 latach ciągłej nauki począwszy oczywiście od podstawówki a skończywszy na tzw. aplikacji.

I na koniec dowiedzieli się też, że tego typu zawód może mieć wiele aspektów, może być zawodem wolnym czyli ktoś posiada własną kancelarię, można pracować w jakiejś firmie, można wykładać jako nauczyciel np. akademicki. O jednym trzeba jednak pamiętać, że kiedy pracuje się z klientem to ma się wobec tego klienta odpowiedzialność, nie tylko nie można zapomnieć o jego sprawie ale przede wszystkim trzeba zachować tajemnicę.

Lekcja była na pewno dla klasy ciekawym doświadczeniem.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181218_8a{/gallery}

Warsztaty uczniów klasy II a w Centrum Konserwacji Drewna

W dniu 29 listopada 2018 r. Uczniowie II a byli na warsztatach w Centrum Konserwacji Drewna w Zgierzu. Zapoznali się z pracą stolarza, konserwatora zabytków drewnianych, jego narzędziami i materiałami. Uczniowie dowiedzieli się o naturze i właściwościach drewna, zasadach odnowienia i konserwacji drewna. Następnie dzieci brały udział w warsztatach złocenia przedmiotów. Wszyscy pracowali z wielkim skupieniem i zaangażowaniem. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości, tak że wyraziły chęć uczestniczenia w nich ponownie.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181129_2a{/gallery}

VIII C

 
W dniu 28.11.2018 r. uczniowie oddziału VIII c udali się do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 przy ul. Wareckiej. Celem wycieczki było zapoznanie ze specyfiką szkoły i zastanowienie się nad ewentualnym wyborem tego typu szkoły dla siebie. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia sal lekcyjnych
oraz zapoznania przede wszystkim z przedmiotami zawodowymi. Przy okazji udało się spotkać absolwentów naszej szkoły.
 
{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181203_8c{/gallery}

Udział klasy 8 a w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości - Teatr Wielki od kulis.

13 listopada 2018 r. klasa 8 a uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez Teatr Wielki w Łodzi pod hasłem „Za kulisami…”. Klasa na zajęcia wybrała się z dwóch powodów. Po pierwsze trwał Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, po drugie realizując elementy doradztwa zawodowego, uczniowie mogli się przy okazji przyjrzeć bardzo różnym zawodom, od aktora począwszy po osobę dokonującą montażu dekoracji na scenie, skończywszy. Wycieczka po kuluarach teatru była bardzo ciekawym doświadczeniem. W większości bowiem oglądamy efekt finalny przygotowań do jakiegoś spektaklu a nikt nie wyobraża sobie ilu ludzi musi zgrać się, wykonać swoją pracę by ten efekt końcowy zapierał dech. Tak więc uczniowie mogli zobaczyć jak przygotowują się aktorzy, jak wygląda sala prób, jak przygotowuje się balet, jak powstają rekwizyty do przedstawień. Odwiedzili również garderoby aktorów, zobaczyli jak wyglądają niektóre kostiumy do przygotowywanego akurat przedstawienia. Na koniec mieli też możliwość obserwować jak dokonuje się montażu dekoracji, widzieli scenę zarówno od strony aktorów jak i widzów. Ponadto dowiedzieli się wiele ciekawostek związanych z funkcjonowaniem teatru. I na pewno teraz ci uczniowie idąc na przedstawienie będą mieli wyobrażenie jak pewne elementy np. opery czy operetki mogły powstawać.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181120_teatr{/gallery}

WIZYTA W PIEKARNI UCZNIÓW ODDZIAŁU II A

W dniu 16 listopada 2018 r. uczniowie oddziału II a w ramach preorientacji zawodowej oraz Tygodnia Przedsiębiorczości udali się na wycieczkę do piekarni na naszym osiedlu. Zapoznali się z tradycyjnymi metodami wypieku pieczywa, obejrzeli wyposażenie piekarni oraz dowiedzieli się jak wygląda praca piekarza. Na zakończenie wszyscy uczniowie zostali poczęstowani bułeczkami, które im bardzo smakowały.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181119_p{/gallery}

Absolwenci wracają do nas

Absolwenci wracają do nas

W październiku klasy 3ab gościły u siebie absolwentkę naszej szkoły p. Igę Jasińską. W swoich salach uczniowie klas trzecich przeprowadzali różne, ciekawe doświadczenia: hodowali pleśń, grzyby, badali jak zachowują się drożdże, gdy mają pożywkę z cukru i wody. Dowiedziawszy się o tym, pani Iga Jasińska postanowiła złożyć im wizytę i zainteresować dzieci swoją pracą. Jest ona diagnostą medycznym i pracuje w laboratorium. Kiedy uczniowie weszli do sali, zdumieni ujrzeli naszą absolwentkę ubraną w biały fartuch, specjalne gogle ochronne na oczy i maseczce na twarzy. Pani Iga opowiedziała im o swojej pracy, wyjaśniła czym różni się bakteria od wirusa. Uczniowie obejrzeli różne ciekawe kolonie bakterii i grzybów. Zobaczyli jak wygląda nowoczesne laboratorium analityczne i dowiedzieli się wielu różnych, interesujących rzeczy. Na zakończenie pozowali do zdjęć ubrani w biały fartuch, gogle, maseczkę i gumowe rękawice. W ten sposób uczniowie poznali kolejny zawód- diagnostę laboratoryjnego.

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181101_med{/gallery}

8 A zajęcia w ramach doradztwa zawodowego

W klasie 8 a odbyły się zajęcia prowadzone przez rodzica pana Tomasza Stańczaka. Zajęcia zostały zorganizowane przez wychowawcę w ramach doradztwa zawodowego. Pan Tomasz, z zawodu fotograf prasowy, przybliżył ósmoklasistom aspekty tegoż zawodu, który dla niego jest również pasją. W niezwykle atrakcyjny sposób nakreślił uczniom nie tylko jak wyglądała jego droga życiowa, jak to się stało, że został fotografem prasowym ale też jak ta praca wygląda dziś od podszewki, z czym się wiąże. Opowiadał jakie predyspozycje są potrzebne by taki zawód wykonywać, jakie historie mogą się przydarzyć, ile ciekawych sytuacji i miejsc można zobaczyć i ilu fascynujących ludzi poznać.

Wniosek jaki nasunął się na koniec spotkania był taki, że trzeba iść za głosem serca i nie bać się realizować swoich pasji. Trzeba być otwartym na świat i ludzi, lubić to co się robi a wtedy praca jest przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem.

Dla uczniów klasy ósmej, stojących przed wyborem swojej drogi życiowej było to 45 minut z człowiekiem, który miał odwagę zamienić swoją pasję na wykonywany zawód.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181019_dz{/gallery}

8 A NA DNIACH DORADZTWA ZAWODOWEGO W ZSETH

16 października 2018 r. klasa 8 a uczestniczyła w Dniach Doradztwa Zawodowego zorganizowanych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich w Łodzi przy ulicy Drewnowskiej. Impreza była w ramach kampanii „Ucz się w Łodzi” i miała na celu zachęcenie młodzieży stojącej przed wyborem szkoły ponadpodstawowej do podejmowania nauki w szkołach zawodowych naszego regionu. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach i konsultacjach prowadzonych przez doradców zawodowych z Ośrodka Doradztwa Zawodowego w ŁCDNiKP oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Mogli zasięgnąć bezpośredniej opinii od przedstawicieli szkół zawodowych, które prezentowały swoją ofertę edukacyjną. Uczestniczyli też w zajęciach warsztatowych z zakresu umiejętności zawodowych w zawodach technik hotelarstwa oraz technik eksploatacji portów i terminali. A dokładniej były to warsztaty z zakresu np. procedury obsługi gości hotelowych. Tutaj uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pokazie serwisów kelnerskich, w prezentacji wyposażenia jednostki mieszkalnej hotelu, w pokazie składania serwetek i ręczników oraz w pokazie barmańskim i balistycznym. Kolejne warsztaty były na temat instruktażu bezpieczeństwa na pokładzie samolotu. Spotkanie było bardzo przemyślane i dynamicznie zorganizowane. Uczniowie nie mieli możliwości nudzenia się i na pewno wyszli ze spotkania z głową pełną różnorakich myśli dotyczących swoich przyszłych wyborów w zakresie dalszej edukacji.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181016_dz{/gallery}

Ważne linki

https://men.gov.pl/pl/rekrutacja - Zawiera informacje na temat rekrutacji do szkół średnich.

 

https://doradztwo.ore.edu.pl/sciezka-ksztalcenia/ - Zawiera informacje na temat struktur szkolnictwa przed i po reformie. 

Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe

klasy I - VI - Orientacja Zawodowa

klasy VII - VIII - Doradztwo Zawodowe

Doradca Zawodowy - mgr Anna Zientalska

 

więcej informacji https://doradztwo.ore.edu.pl/

 

Linki

 

 

 


 

Programy:
 Aby dowiedzieć się więcej należy kliknąć
na wybrane logo

 

 

 


 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Kronika filmowa

Deklaracja dostępności

" Do końca roku 2020 strona internetowa zostanie w pełni dostosowana do wymagań prawnych".