Innowacje

Klasa III A na Dworcu Łódź - Fabryczna

Dnia 12 grudnia 2019r. uczniowie klasy IIIA byli na wycieczce na dworcu Łódź – Fabryczna. Po przyjeździe na Dworzec zostaliśmy powitani przez pracownika Łódź Fabryczna, który pełnił wobec nas rolę gospodarza i przewodnika. Zapoznaliśmy się z pracą na kolei. Zwiedziliśmy dworzec – perony, poczekalnie, hale dworcowe, ale także miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla pasażerów. Usłyszeliśmy o dalszej planowanej rozbudowie łódzkiej sieci kolejowej.

Następnie zostaliśmy zaproszeni na organizowaną na Dworcu specjalną imprezę mikołajkową.

Poznaliśmy najnowocześniejszy Dworzec w Polsce, który jest szczególnym miejscem na mapie naszego miasta.

Wycieczka sprawiła wszystkim wielką frajdę.

VI b na SALTOS

W ramach innowacji - klasa 6 b udała się w listopadzie na zajęcia w parku trampolin.

„Jestem małym Polakiem”

W dniu 27 listopada 2019 r. Klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ramach innowacji „Jestem małym Polakiem”. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli prezentację nt historii godła Polski oraz innych symboli narodowych. Następnie uczniowie samodzielnie wykonywali prace plastyczne dotyczące symboli narodowych. Zajęcia w muzeum były pierwszymi z wielu jakie uczniowie odbędą w ramach prowadzonej w klasach pierwszych innowacji o tematyce patriotycznej.

Innowacja regionalna – miejsca związane z historycznymi początkami Łodzi

5 listopada 2019 r. klasa 4 a wyszła w ramach innowacji regionalnej „Łódź – moja mała ojczyzna i jej osobliwości”. Grupa pod opieką pani M. Sarlińskiej – Kotras i pani A. Bartoszewicz miała zorganizowane zajęcia w terenie. Odwiedziliśmy miejsca powiązane z historycznymi początkami Łodzi. Uczniowie podczas wycieczki mieli zatem okazję :

1. Zobaczyć Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny na Placu Kościelnym.

2. Poznać legendę związaną z przeniesieniem starego, drewnianego kościoła, który stał na tym miejscu na ulicę Ogrodową i zbudowaniem nowego, murowanego.

3. Poznać historię Stanisławy Leszczyńskiej spoczywającej w krypcie w/w kościoła – pielęgniarki obozu w Oświęcimiu, która ratowała noworodki urodzone w obozie.

4. Zobaczyć najstarszy nagrobek w Łodzi, który pozostał na terenie Kościoła WMP.

5. Dowiedzieć się, że budynki należące dziś do parafii kościoła WMP były w czasie II wojny światowej salami tortur dla Żydów z getta.

6. Zobaczyć umiejscowienie kamienia upamiętniającego nadanie Łodzi praw miejskich.

7. Poznać legendę o pannie Bałutce, mówiącej o pierwszym osadnictwie w okolicach Starego Rynku czy dowiedzieć się dlaczego Park Staromiejski nazywany jest potocznie Parkiem Śledzia.

8. Zobaczyć Imperium Izraela Poznańskiego i wysłuchać legend związanych z jego postacią.

9. Zobaczyć najstarszy w Łodzi drewniany Kościół św. Józefa przy ul. Ogrodowej ten przeniesiony przez Łodzian z Placu Kościelnego.

10. Zobaczyć Ratusz Miejski , jako jeden z ważniejszych budynków powstającego miasta.

6 b na Trybunie ŁKS-u

W ramach innowacji pedagogicznej uczniowie oddziału 6 b wybrali się na zwiedzać obiekt przy Alei Unii. Mimo, że nie wszyscy z uczestników kibicują Łódzkiemu Klubowi, to mieli szanse podejrzeć jak wygląda zaplecze takiego obiektu, zwiedzić trybunę i murawę, a nawet wzięli udział w konferencji prasowej.

„Odkrywam Łódź – rekreacja i sport”

Innowacja została opracowana w celu aktywizacji uczniów oddziału VI b, pokazania podopiecznym ciekawych form spędzania czasu wolnego i zakorzenienia im aktywności fizycznej jako formy rozładowania stresu i dobrej zabawy.

W pierwszej kolejności klasa wybrała się na pływalnie do Stacji Nowa Gdynia, uczniowie uczyli się pływać i doskonali tą umiejętność, nie zabrakło także czasu na swobodne pluskanie się w wodzie.

Szkolny wykaz innowacji

Sebastian Dominiak

Oddział VIB

9.