Innowacje

Rodo

Wchodząc na naszą stronę akceptujesz politykę ochrony danych osobowych RODO czytaj więcej

 

Muzeum Archeologiczno – Etnograficzne w Łodzi. Wystawa archeologiczna pt: „Przeszłość wydobyta z ziemi”.

Uczniowie klasy 4 a po raz kolejny udali się na wycieczkę w ramach realizacji innowacji regionalnej o Łodzi. Tym razem trafili do Muzeum Archeologiczno – Etnograficznego mieszczącego się na Placu Wolności by zapoznać się z jedną ze stałych wystaw tego muzeum a mianowicie wystawą archeologiczną „Przeszłość wydobyta z ziemi”. Chodziło o to by pokazać jakich znalezisk archeologicznych dokonywano na terenach środkowej Polski a więc również na terenach gdzie my zamieszkujemy a poprzez pryzmat tych znalezisk pokazać jak dawniej żyli ludzie, jakich używali sprzętów, broni, ubrań itp. Na wystawie wydzielono strefy ekspozycyjne związane z poszczególnymi okresami chronologicznymi - starszą i środkową epoką kamienia, młodszą epoką kamienia, epoką brązu, okresem późno lateńskim, rzymskim i wędrówek ludów oraz wczesnego i późnego średniowiecza. Zwiedzający dzięki temu odbyli istną podróż wehikułem czasu w okresie ponad 100 tysięcy lat rozwoju człowieka na terenach Polski Środkowej, Kujaw i terenów ościennych. Na wystawie uczniowie zobaczyli depozyty prawdziwych skarbów od tych najstarszych z miedzi i brązu, po liczący 1300 sztuk skarb srebrnych denarów krzyżowych ze schyłku XI wieku z Parzęczewa. Dużą atrakcję stanowiły też zrekonstruowane groby, gdzie uczniowie nijak nie mogli uwierzyć, że tak wyglądają szczątki człowieka zwłaszcza po tylu tysiącach lat.

Była to zdecydowanie kolejna pouczająca wycieczka.

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20200301_4a{/gallery}

"Jestem Polak Mały" - klasy 1

 

W dniach 30 i 31 stycznia 2020 r. klasy 1a, 1b, 1c w ramach innowacji "Jestem Polak Mały",  brały udział w zajęciach bibliotecznych dotyczących historii Łodzi  Zajęcia te prowadziła pani Anna Bartoszewicz, która pasjonuje się historią naszego miasta.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści oraz oglądali albumy o Łodzi. Dzięki tym zajęciom uczniowie klas pierwszych poszerzyli wiedzę o „ Naszej Małej Ojczyźnie – Łodzi”.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20200217_1{/gallery}

Klasy pierwsze w Muzeum Włókiennictwa

W dniu 4.02.2020 uczniowie klas I a,b,c w ramach innowacji patriotycznej „Jestem małym Polakiem” odwiedzili Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i uczestniczyli w zajęciach oŁódzkich legendach”. Podczas lekcji muzealnej uczniowie zarówno rozwiązywali zagadki, łamigłówki jak i poznali wiele ciekawych opowieści min. historię o Pani Piotrowskiej, diable z maszyny parowej oraz Januszu – założycielu Łodzi. Na zakończenie zajęć uczniowie dowiedzieli się ile rzek płynie przez Łódź oraz jakie urządzenie zamontował w swoim pałacu Izrael Poznański.

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20200506_m{/gallery}

„Jakie jest miasto każdy widzi”

W dniu 30 stycznia 2020 r. klasa 4 a była w Fabryce Geyera. Brała udział w warsztatach „Jakie jest miasto każdy widzi”. Wyjście zorganizowane w ramach realizacji innowacji regionalnej „Łódź – moja mała ojczyzna i jej osobliwości”. Uczniowie podczas warsztatów mieli możliwość zapoznania się z tym jak skonstruowana jest mapa, jakie ma niezbędne, charakterystyczne elementy, ze szczególnym uwzględnieniem map miasta Łodzi. Mogli zobaczyć stare mapy z początków historii miasta, następnie wykonywali zadania mające na celu odnajdywanie miejsc związanych z historią powstania Łodzi. Na końcu zaś sami wykonywali projekt mapy swojego miasta. Zajęcia na pewno były udane, uczniowie wyszli z nich zadowoleni.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20200205_i{/gallery}

Podsumowanie innowacji „Bawimy się teatrem”

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klas VI a i VI d mają okazję brać udział w zajęciach teatralnych, prowadzonych przez p. Katarzynę Zaworę. Odbywają się one w ramach innowacji pedagogicznej „Bawimy się teatrem”. Dzięki wspólnym spotkaniom uczniowie mogą zapoznać się z elementami tworzywa teatralnego, ćwiczą pamięć, dbają o odpowiednią dykcję i intonację, przygotowują się do wystąpień na forum, a także efektywnie współdziałają w zespole.

Uwieńczeniem pracy w I półroczu stał się występ zespołu teatralnego na Wieczornicy Bożonarodzeniowej. Uczniowie zaprezentowali przedstawienie „Opowieść wigilijna”.

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20191220_z{/gallery}

Klasa III A na Dworcu Łódź - Fabryczna

Dnia 12 grudnia 2019r. uczniowie klasy IIIA byli na wycieczce na dworcu Łódź – Fabryczna. Po przyjeździe na Dworzec zostaliśmy powitani przez pracownika Łódź Fabryczna, który pełnił wobec nas rolę gospodarza i przewodnika. Zapoznaliśmy się z pracą na kolei. Zwiedziliśmy dworzec – perony, poczekalnie, hale dworcowe, ale także miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla pasażerów. Usłyszeliśmy o dalszej planowanej rozbudowie łódzkiej sieci kolejowej.

Następnie zostaliśmy zaproszeni na organizowaną na Dworcu specjalną imprezę mikołajkową.

Poznaliśmy najnowocześniejszy Dworzec w Polsce, który jest szczególnym miejscem na mapie naszego miasta.

Wycieczka sprawiła wszystkim wielką frajdę.

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20191213_3a{/gallery}

VI b na SALTOS

W ramach innowacji - klasa 6 b udała się w listopadzie na zajęcia w parku trampolin.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20191206_i{/gallery}

 

 

 

„Jestem małym Polakiem”

W dniu 27 listopada 2019 r. Klasy pierwsze uczestniczyły w zajęciach w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ramach innowacji „Jestem małym Polakiem”. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli prezentację nt historii godła Polski oraz innych symboli narodowych. Następnie uczniowie samodzielnie wykonywali prace plastyczne dotyczące symboli narodowych. Zajęcia w muzeum były pierwszymi z wielu jakie uczniowie odbędą w ramach prowadzonej w klasach pierwszych innowacji o tematyce patriotycznej.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20191204_i{/gallery}

Innowacja regionalna – miejsca związane z historycznymi początkami Łodzi

5 listopada 2019 r. klasa 4 a wyszła w ramach innowacji regionalnej „Łódź – moja mała ojczyzna i jej osobliwości”. Grupa pod opieką pani M. Sarlińskiej – Kotras i pani A. Bartoszewicz miała zorganizowane zajęcia w terenie. Odwiedziliśmy miejsca powiązane z historycznymi początkami Łodzi. Uczniowie podczas wycieczki mieli zatem okazję :

1. Zobaczyć Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny na Placu Kościelnym.

2. Poznać legendę związaną z przeniesieniem starego, drewnianego kościoła, który stał na tym miejscu na ulicę Ogrodową i zbudowaniem nowego, murowanego.

3. Poznać historię Stanisławy Leszczyńskiej spoczywającej w krypcie w/w kościoła – pielęgniarki obozu w Oświęcimiu, która ratowała noworodki urodzone w obozie.

4. Zobaczyć najstarszy nagrobek w Łodzi, który pozostał na terenie Kościoła WMP.

5. Dowiedzieć się, że budynki należące dziś do parafii kościoła WMP były w czasie II wojny światowej salami tortur dla Żydów z getta.

6. Zobaczyć umiejscowienie kamienia upamiętniającego nadanie Łodzi praw miejskich.

7. Poznać legendę o pannie Bałutce, mówiącej o pierwszym osadnictwie w okolicach Starego Rynku czy dowiedzieć się dlaczego Park Staromiejski nazywany jest potocznie Parkiem Śledzia.

8. Zobaczyć Imperium Izraela Poznańskiego i wysłuchać legend związanych z jego postacią.

9. Zobaczyć najstarszy w Łodzi drewniany Kościół św. Józefa przy ul. Ogrodowej ten przeniesiony przez Łodzian z Placu Kościelnego.

10. Zobaczyć Ratusz Miejski , jako jeden z ważniejszych budynków powstającego miasta.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20191108_4{/gallery}

6 b na Trybunie ŁKS-u

W ramach innowacji pedagogicznej uczniowie oddziału 6 b wybrali się na zwiedzać obiekt przy Alei Unii. Mimo, że nie wszyscy z uczestników kibicują Łódzkiemu Klubowi, to mieli szanse podejrzeć jak wygląda zaplecze takiego obiektu, zwiedzić trybunę i murawę, a nawet wzięli udział w konferencji prasowej.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20191108_6{/gallery}

 

„Odkrywam Łódź – rekreacja i sport”

Innowacja została opracowana w celu aktywizacji uczniów oddziału VI b, pokazania podopiecznym ciekawych form spędzania czasu wolnego i zakorzenienia im aktywności fizycznej jako formy rozładowania stresu i dobrej zabawy.

 

W pierwszej kolejności klasa wybrała się na pływalnie do Stacji Nowa Gdynia, uczniowie uczyli się pływać i doskonali tą umiejętność, nie zabrakło także czasu na swobodne pluskanie się w wodzie.

Szkolny wykaz innowacji

 

L.p.

Tytuł/ zakres tematyczny

Autor/realizator

Adresaci

1.

Łódź moje miasto i jego osobliwości

Dorota Nowak

Oddział IIIA

2.

Łódź moje miasto i jego osobliwości

Małgorzata Sarlińska- Kotras

Oddział IVA

3.

Angielski z piosenką

Maria Dąbrowska

Klasy I

4.

My English World

Maria Dąbrowska

Oddział VIA

5.

Bawimy się teatrem

Katarzyna Zawora

Oddział VID

6.

Potrenuj umysł

Bożena Adamska

Oddział VE

7.

Kaligrafia- sztuka pięknego pisania

Iwona Bobrycz-Kiliś

Klasy VI

8.

Odkrywam Łódź- rekreacja i sport

Sebastian Dominiak

Oddział VIB

9.

Świat wokół nas w liczbach i zjawiskach

Katarzyna Bańkowska, Katarzyna Statnik

Klasy II

10.

Jestem małym Polakiem

Katarzyna Jasińska, Magdalena Józefiak, Urszula Żmuda-Młynarczyk

Klasy I

11.

Tenis ziemny

 

Sylwia Pietrzak

Klasy IV-V

12.

Mam tam-tam

Marzenna Czachórska- Wtykło

Klasy III

13.

Starsi i młodsi razem

Natalia Wasiak

Kl. I-IV

 


  

 

 

Linki

 

 

 


 

Programy:
 Aby dowiedzieć się więcej należy kliknąć
na wybrane logo

 

 

 


 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Kronika filmowa

Deklaracja dostępności

" Do końca roku 2020 strona internetowa zostanie w pełni dostosowana do wymagań prawnych".