Rok dla Niepodległej

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W RAMACH „ROKU DLA NIEPODLEGŁEJ” 2019/2020

 

Lp.

Działania

Termin

 

1.

 

 

Apel upamiętniający 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę

 

Listopad 2019

 

2.

 

Przegląd pieśni patriotycznej dla pensjonariuszy DPS

Listopad 2019

 

3.

 

Bohater ON – włącz historię!

Ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie  uczestników Powstania warszawskiego i promocję historii Polski XX wieku.

 

I półrocze

 

4.

III edycja

Szkolnego Biegu Patriotów

 

Kwiecień – Maj 2020

 

 

5.

 

Święto Patrona – akademia

Upamiętnienie obchodów świąt majowych

 

 Kwiecień 2020

 

8.

 

Lekcje patriotyczne w klasach podczas godzin
z wychowawcą

 

 

Listopad 2019

 

 

9.

 

Zorganizowanie wycieczki

Klas VII -  VIII do Warszawy – szlakiem bohaterów

„Kamieni na Szaniec”

 

 Październik – listopad 2019

 

10.

 

Kontynuacja  akcji „Godzina 11.11 – cała Polska śpiewa hymn”

 

 Listopad 2019

 

11.

 

Dzień na biało - czerwono

 

 Maj 2020

 

 

12.

 

Prezentacja prac plastycznych z okazji odzyskania niepodległości – wystawa

 

Listopad 2019

 

13.

 

Kontynuacja realizacji projektu „Dla Niepodległej”

Klasy (I – III)

 

  • zajęcia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych dotyczące symboli narodowych (każdy oddział, który nie był w poprzednim roku szkolnym, wraz ze swoim wychowawcą wybiera się na takie zajęcia;
  • przegląd piosenek ”Moja ojczyzna”
  • wyjście do Parku Szarych Szeregów pod pomnik „Pęknięte serce”

 

 

I półrocze

 

14.

 

Wystawa pt. „Ojcowie Niepodległości” w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

(wystawa pozyskana z zasobów IPN – u)

 

Listopad

 

15.

 

Udział w VII edycji Tygodnia Konstytucyjnego

(projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego)

 

 Październik

 

Dyplom

LEKCJA OTWARTA W ODDZIALE II A „DLA NIEPODLEGŁEJ – MAŁY PATRIOTA”

W dniu 7 grudnia 2018 r. w oddziale II a odbyła się lekcja otwarta, na która zostali zaproszenie Rodzice oraz Pani Dyrektor. Tematem lekcji było podsumowanie i prezentacja projektu klasowego „Dla Niepodległej – Mały Patriota” realizowanego w październiku i listopadzie. Celem projektu było upamiętnienie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, kształtowanie postaw patriotycznych uczniów, szacunku dla wartości, symboli i tradycji narodowych oraz nabycie wiedzy o historii Polski. W ramach projektu przeprowadzone były następujące działania:

* Zajęcia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych dotyczące symboli narodowych;

* Warsztaty w Bibliotece Miejskiej w Łodzi Filii nr 19 dotyczące Marszałka Józefa Piłsudskiego;

* Wykonanie prac plastycznych „Godło Polski” metodą origami oraz laurek dla Niepodległej;

* Opracowanie książeczki o drogach do niepodległości oraz quiz wiedzy o Polsce;

* Wykonanie plakatu na temat niepodległości;

* Poznanie sylwetek sławnych Polaków;

* Wystawa książek dotyczących niepodległości;

* Udział w akademii szkolnej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu „Dzień dla Niepodległej”

Prezentacja powyższych działań została uświetniona recytacją wierszy, śpiewem piosenek o treści patriotycznej oraz krótkim koncertem na instrumenty smyczkowe w wykonaniu uczniów klasy.

Podsumowanie projektu dostarczyło wszystkim wiele emocji i wzruszeń.

 

Wyjazd do Warszawy

W dniu 15 listopada 2018 roku uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej nr 3 w Łodzi wybrali się na wycieczkę do Warszawy, której przyświecało hasło: Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”. Wyjazd ten wpisywał się w uroczyste obchody 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość skonfrontowania treści przekazywanych na lekcjach języka polskiego i historii ze źródłowym przekazem.

Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Wojskowy – Powązki. Uczniowie zobaczyli tzw. Dolinkę Katyńską, kwatery Żołnierzy Wyklętych, kwatery żołnierzy walczących o Polskę w czasie I i II wojny światowej. Przewodnik szczególną uwagę zwrócił na mogiły znanych z lektury Kamienie na szaniec Zośki, Alka i Rudego oraz Aleksandra Kamińskiego.

Następnie uczniowie udali się na Pawiak – miejsce, w którym więziono Polaków w czasie II wojny światowej, przejechali Aleją Szucha, gdzie swoją siedzibę miało Gestapo, a potem zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Ostatnim punktem naszej podróży był spacer po warszawskich Łazienkach.

Dzięki tej wycieczce mogli w niekonwencjonalny sposób poznać historię walki o stolicę Polski w sierpniu 1944 roku. Dostarczyła ona ósmoklasistom dużej dawki wiedzy i patriotycznych przeżyć.

 

11:11

W dniu 9 listopada 2018r. Szkoła Podstawowa nr 3 w Łodzi przystąpiła również w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Punktualnie o godzinie 11:11 nauczyciele i uczniowie wspólnie odśpiewali hymn narodowy.

 

Uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W piątek, 9 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Łodzi odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczność szkolna uczciła doniosłą chwilę polskiej historii poprzez zaprezentowanie utworów znanych poetów oraz wykonanie pieśni, towarzyszących Polakom w różnych momentach ich życia. W sali gimnastycznej zgromadzili się nauczyciele i uczniowie, którzy mogli podziwiać prezentację multimedialną odnoszącą się do historii Polski. W otoczeniu biało-czerwonych flag młodzi artyści odśpiewali „Rotę”. To spotkanie stało się najciekawszą lekcją historii.

 

Wieczór Patriotyczny w Szkole Podstawowej nr 3 w Łodzi

„Jest w każdym naszym słowie,

A słowa są najprostsze …”

W dniu 8 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Łodzi odbył się Wieczór Patriotyczny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie stało się okazją do zaprezentowania laureatów konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej oraz wystąpienia szkolnej grupy wokalnej. Na Wieczorze Patriotycznym spotkali się rodzice, nauczyciele i uczniowie. Ten wyjątkowy moment pozwolił na integrację społeczności szkolnej w atmosferze wielkiego święta. Spotkanie dostarczyło wielu wrażeń oraz podkreśliło tożsamość narodową młodszych i starszych Polaków.

 

Rok dla Niepodległej 2018

W dniu 8 listopada 2018 roku o godzinie 17.30 w Szkole Podstawowej nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” odbędzie się Wieczór Patriotyczny upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W atmosferze poezji i pieśni zaprezentują się laureaci konkursu recytatorskiego oraz szkolny zespół wokalny.

                Tym wydarzeniem nasza społeczność pragnie zaznaczyć swoje uczestnictwo w obchodach tego doniosłego święta.

 

A dnia następnego tj. 09.11.2018 roku, będziemy bić rekord.

Więcej informacji

 

 

 

Pomnik Niepodległości

Nauczyciele zespołu przedmiotów ścisłych w ramach obchodów Roku dla Niepodległej przeprowadzili lekcje, na których uczniowie rozwiązując różne zadania, krzyżówki, zawierające treści z danego przedmiotu, zbierali słowa tworzące hasło: „Radośnie świętujmy okrągłą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj po 123 latach zniewolenia przez zaborców Rosję, Prusy i Austrię”. Ponadto na technice uczniowie wytwarzali biało – czerwone cegiełki do budowy pomnika. Dzięki korelacji międzyprzedmiotowej i wspólnym działaniom uczniów i nauczycieli powstał Pomnik Niepodległości.

 

Bieg dla Niepodległej

15.05.2018 w naszej szkole nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali i przeprowadzili sztafetowe biegi przełajowe w ramach obchodów Roku dla Niepodległej.    W zawodach brały udział reprezentacje oddziałów II etapu edukacyjnego. W każdej sztafecie startowało 2 chłopców i 2 dziewczynki.

Klasyfikacja końcowa:

Klasa 4

I miejsce oddział E

II miejsce oddział B

III miejsce oddział D

Klasa 5

I miejsce oddział B

II miejsce oddział A

Klasa 6

I miejsce oddział A

II miejsce oddział B

III miejsce oddział C

Klasa 7

I miejsce oddział C

II miejsce oddział B

III miejsce oddział A

 

Uczniowie zostaną nagrodzeni medalami przygotowanymi przez naszych nauczycieli             p. Sławomira Szmajdę i p. Iwonę Bobrycz-Kiliś.

Zawody sędziowali p. Małgorzata Grzywacz, p. Piotr Nowak i p. Sylwester Makara.

W sędziowaniu pomagali uczniowie klasy 7 oddziału B: Piotr Panek, Szymon Błażejewski, Patrycja Błaszczyk, Katarzyna Dębska, Natasza Frieze, Weronika Pisarkiewicz, Szymon Kacprzak.

Fotorelację z zawodów wykonali uczniowie klasy 7 Hubert Jarocki i Alan Stańczak.

                                                                                                    Przygotował Sylwester Makara

 

 

Rok dla Niepodległej

Dekoracja w klasie IVc 

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, obecny rok szkolny 2017/2018 jest „Rokiem dla Niepodległej”. Z tej okazji został opracowany harmonogram  działań podjętych dla uczczenia tego wydarzenia w naszej szkole.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W RAMACH „ROKU DLA NIEPODLEGŁEJ”

1. Apel upamiętniający 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę - listopad 2017     

Apel z okazji Święta Niepodległości

 

10 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

Więcej

 

2. Wieczór z pieśnią patriotyczną - listopad 2017

3. Ogólnopolski konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma” - styczeń 2018

4. Projekt edukacyjny „Moja szkoła” realizowany w klasie 4 e (jedno z zadań dotyczyło patrona szkoły)marzec 2018

5. Pomnik Niepodległości - kwiecień 2018

6. Święto Patrona – akademia - 30 kwietnia 2018

Sztandar SP nr 3

 „I przetrwa legenda Twa w pieśni”

30 kwietnia jest w naszej szkole dniem wyjątkowym. Uroczyście obchodzimy Święto Patrona. Strofami poezji i pieśnią uczciliśmy również w tym roku pamięć majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Więcej 

7.  III konkurs plastyczny dla klas II - IV „Łódź znana i nieznana” pt. Znani łodzianie - kwiecień 2018

8. Udział w projekcie edukacyjnym „Opowieści o Irenie Sendlerowej” organizowanym przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - kwiecień-maj

Plakat Muzeum Tradycji Niepodległościowych

 

Klasa 4e przystąpiła, w ramach prowadzonej w tej klasie innowacji regionalnej, do projektu edukacyjnego realizowanego przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zatytułowanego „Opowieści o Irenie Sendlerowej”.

Więcej

 

 9. Sztafetowe biegi przełajowe w SP 3 Łódź na 100-lecie Niepodległej - maj 2018

10. Święta Majowe – wystawka w holu głównymmaj 2018

11. Alfabet patriotyczny miast polskich  -  znam swój kraj - maj - czerwiec

12. Wieczór patriotyczny – montaż słowno – muzyczny (impreza popołudniowa dla rodziców - listopad 2018

13. Akademia upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę - listopad 2018

14. Występ dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości - listopad 2018

15. Lekcje patriotyczne w klasach podczas godzin z wychowawcą - listopad 2018

16. Zajęcia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych - kwiecień - listopad 2018 - oddziały I - III

Ia w Muzeum Tradycji Niepodległościowej

 W dniu 14 maja 2018 r. klasa I a uczestniczyła w zajęciach w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Uczniowie zapoznali się z historią godła Polski – orła białego i innych symboli narodowych.

Więcej

 

17. Wieczór pieśni patriotycznej - listopad 2018  - oddziały I - III

18. Wystawa prac plastycznych - wrzesień - listopad 2018 - oddziały I - III

Galeria

Linki

 

 

 


 

Programy:
 Aby dowiedzieć się więcej należy kliknąć
na wybrane logo

 

 

 


 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Kronika filmowa