Rok dla Niepodległej

Rodo

Wchodząc na naszą stronę akceptujesz politykę ochrony danych osobowych RODO czytaj więcej

 

"Opowieści o Stanisławie Moniuszce"

Dnia 20 listopada2019r. uczniowie Klasy IIIA brali udział w warsztatach w ramach projektu "Opowieści o Stanisławie Moniuszce", które odbyły się w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. W czasie zajęć przybliżona została postać wielkiego kompozytora, jego życie i twórczość. Moniuszko był człowiekiem wychowanym w duchu patriotycznym, a w swej twórczości poświęcił wiele miejsca Ojczyźnie. Jest kompozytorem oper i pieśni. Został nazwany Ojcem Polskiej Opery Narodowej.

W czasie warsztatów uczniowie wyklejali portret kompozytora, wypełniali karty pracy. Na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali "Prząśniczkę".

Zajęcia były bardzo ciekawy i wywarły duże wrażenie na uczniach.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20191129_nowak{/gallery}

Święto Niepodległości I-III

Dnia 12 listopada 2019 roku odbył się uroczysty Apel dla klas I-III z okazji Święta Niepodległości. Rozpoczął się on od odśpiewania hymnu państwowego, a następnie uczniowie klasy III a przedstawili krótki program słowno-muzyczny "Dla niepodległej". Uroczystość była dla wszystkich lekcją historii i patriotyzmu.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20191119_3a{/gallery}

101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – wystawa „Ojcowie Niepodległości”

Samorząd Uczniowski SP 3 z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizował wystawę „Ojcowie Niepodległości”. Wystawa pozyskana została z Instytutu Pamięci Narodowej a jej głównym zadaniem było przybliżenie, zwłaszcza młodszej części społeczności szkolnej, postaci związanych z tym jakże ważnym dla naszego kraju wydarzeniem, dzięki któremu możemy cieszyć się po 123 latach niewoli, wolnym państwem.

Uczniowie nie tylko mogli przyjrzeć się postaciom Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego czyli trójce najbardziej zasłużonych polityków kojarzących się Polakom z walką o odzyskanie niepodległości Polski, mogli też poczytać o ich działaniach.

Wystawa o takim charakterze na pewno utrwaliła wśród młodzieży wiedzę na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20191113_sn{/gallery}

WYCIECZKA KLAS TRZECICH POD POMNIK „PĘKNIĘTE SERCE”

W dniu 23 października 2019 roku klasy trzecie udały się na wycieczkę do Parku im. Szarych Szeregów pod pomnik Martyrologii Dzieci tzw. „Pęknięte Serce”. Pomnik poświęcony jest dzieciom i młodzieży osadzonym i zabitym w czasie II wojny światowej w obozie przy ul. Przemysłowej. Uczniowie zapali znicze i minutą ciszy uczcili pamięć ofiar.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20191025_3{/gallery}

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W RAMACH „ROKU DLA NIEPODLEGŁEJ” 2019/2020

 

Lp.

Działania

Termin

 

1.

 

 

Apel upamiętniający 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę

 

Listopad 2019

 

2.

 

Przegląd pieśni patriotycznej dla pensjonariuszy DPS

Listopad 2019

 

3.

 

Bohater ON – włącz historię!

Ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie  uczestników Powstania warszawskiego i promocję historii Polski XX wieku.

 

I półrocze

 

4.

III edycja

Szkolnego Biegu Patriotów

 

Kwiecień – Maj 2020

 

 

5.

 

Święto Patrona – akademia

Upamiętnienie obchodów świąt majowych

 

 Kwiecień 2020

 

8.

 

Lekcje patriotyczne w klasach podczas godzin
z wychowawcą

 

 

Listopad 2019

 

 

9.

 

Zorganizowanie wycieczki

Klas VII -  VIII do Warszawy – szlakiem bohaterów

„Kamieni na Szaniec”

 

 Październik – listopad 2019

 

10.

 

Kontynuacja  akcji „Godzina 11.11 – cała Polska śpiewa hymn”

 

 Listopad 2019

 

11.

 

Dzień na biało - czerwono

 

 Maj 2020

 

 

12.

 

Prezentacja prac plastycznych z okazji odzyskania niepodległości – wystawa

 

Listopad 2019

 

13.

 

Kontynuacja realizacji projektu „Dla Niepodległej”

Klasy (I – III)

 

  • zajęcia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych dotyczące symboli narodowych (każdy oddział, który nie był w poprzednim roku szkolnym, wraz ze swoim wychowawcą wybiera się na takie zajęcia;
  • przegląd piosenek ”Moja ojczyzna”
  • wyjście do Parku Szarych Szeregów pod pomnik „Pęknięte serce”

 

 

I półrocze

 

14.

 

Wystawa pt. „Ojcowie Niepodległości” w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

(wystawa pozyskana z zasobów IPN – u)

 

Listopad

 

15.

 

Udział w VII edycji Tygodnia Konstytucyjnego

(projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego)

 

 Październik

 

Dyplom

LEKCJA OTWARTA W ODDZIALE II A „DLA NIEPODLEGŁEJ – MAŁY PATRIOTA”

W dniu 7 grudnia 2018 r. w oddziale II a odbyła się lekcja otwarta, na która zostali zaproszenie Rodzice oraz Pani Dyrektor. Tematem lekcji było podsumowanie i prezentacja projektu klasowego „Dla Niepodległej – Mały Patriota” realizowanego w październiku i listopadzie. Celem projektu było upamiętnienie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, kształtowanie postaw patriotycznych uczniów, szacunku dla wartości, symboli i tradycji narodowych oraz nabycie wiedzy o historii Polski. W ramach projektu przeprowadzone były następujące działania:

* Zajęcia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych dotyczące symboli narodowych;

* Warsztaty w Bibliotece Miejskiej w Łodzi Filii nr 19 dotyczące Marszałka Józefa Piłsudskiego;

* Wykonanie prac plastycznych „Godło Polski” metodą origami oraz laurek dla Niepodległej;

* Opracowanie książeczki o drogach do niepodległości oraz quiz wiedzy o Polsce;

* Wykonanie plakatu na temat niepodległości;

* Poznanie sylwetek sławnych Polaków;

* Wystawa książek dotyczących niepodległości;

* Udział w akademii szkolnej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz w ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu „Dzień dla Niepodległej”

Prezentacja powyższych działań została uświetniona recytacją wierszy, śpiewem piosenek o treści patriotycznej oraz krótkim koncertem na instrumenty smyczkowe w wykonaniu uczniów klasy.

Podsumowanie projektu dostarczyło wszystkim wiele emocji i wzruszeń.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181212_2a{/gallery}

Wyjazd do Warszawy

W dniu 15 listopada 2018 roku uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej nr 3 w Łodzi wybrali się na wycieczkę do Warszawy, której przyświecało hasło: Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”. Wyjazd ten wpisywał się w uroczyste obchody 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość skonfrontowania treści przekazywanych na lekcjach języka polskiego i historii ze źródłowym przekazem.

Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Wojskowy – Powązki. Uczniowie zobaczyli tzw. Dolinkę Katyńską, kwatery Żołnierzy Wyklętych, kwatery żołnierzy walczących o Polskę w czasie I i II wojny światowej. Przewodnik szczególną uwagę zwrócił na mogiły znanych z lektury Kamienie na szaniec Zośki, Alka i Rudego oraz Aleksandra Kamińskiego.

Następnie uczniowie udali się na Pawiak – miejsce, w którym więziono Polaków w czasie II wojny światowej, przejechali Aleją Szucha, gdzie swoją siedzibę miało Gestapo, a potem zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Ostatnim punktem naszej podróży był spacer po warszawskich Łazienkach.

Dzięki tej wycieczce mogli w niekonwencjonalny sposób poznać historię walki o stolicę Polski w sierpniu 1944 roku. Dostarczyła ona ósmoklasistom dużej dawki wiedzy i patriotycznych przeżyć.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181120_wawa{/gallery}

11:11

W dniu 9 listopada 2018r. Szkoła Podstawowa nr 3 w Łodzi przystąpiła również w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Punktualnie o godzinie 11:11 nauczyciele i uczniowie wspólnie odśpiewali hymn narodowy.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181111_r{/gallery}

Uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W piątek, 9 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Łodzi odbył się uroczysty apel z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczność szkolna uczciła doniosłą chwilę polskiej historii poprzez zaprezentowanie utworów znanych poetów oraz wykonanie pieśni, towarzyszących Polakom w różnych momentach ich życia. W sali gimnastycznej zgromadzili się nauczyciele i uczniowie, którzy mogli podziwiać prezentację multimedialną odnoszącą się do historii Polski. W otoczeniu biało-czerwonych flag młodzi artyści odśpiewali „Rotę”. To spotkanie stało się najciekawszą lekcją historii.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181111_apel{/gallery}

Wieczór Patriotyczny w Szkole Podstawowej nr 3 w Łodzi

„Jest w każdym naszym słowie,

A słowa są najprostsze …”

W dniu 8 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Łodzi odbył się Wieczór Patriotyczny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie stało się okazją do zaprezentowania laureatów konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej oraz wystąpienia szkolnej grupy wokalnej. Na Wieczorze Patriotycznym spotkali się rodzice, nauczyciele i uczniowie. Ten wyjątkowy moment pozwolił na integrację społeczności szkolnej w atmosferze wielkiego święta. Spotkanie dostarczyło wielu wrażeń oraz podkreśliło tożsamość narodową młodszych i starszych Polaków.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181111_w{/gallery}

Rok dla Niepodległej 2018

W dniu 8 listopada 2018 roku o godzinie 17.30 w Szkole Podstawowej nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” odbędzie się Wieczór Patriotyczny upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W atmosferze poezji i pieśni zaprezentują się laureaci konkursu recytatorskiego oraz szkolny zespół wokalny.

                Tym wydarzeniem nasza społeczność pragnie zaznaczyć swoje uczestnictwo w obchodach tego doniosłego święta.

 

A dnia następnego tj. 09.11.2018 roku, będziemy bić rekord.

Więcej informacji

 

 

 

Pomnik Niepodległości

Nauczyciele zespołu przedmiotów ścisłych w ramach obchodów Roku dla Niepodległej przeprowadzili lekcje, na których uczniowie rozwiązując różne zadania, krzyżówki, zawierające treści z danego przedmiotu, zbierali słowa tworzące hasło: „Radośnie świętujmy okrągłą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj po 123 latach zniewolenia przez zaborców Rosję, Prusy i Austrię”. Ponadto na technice uczniowie wytwarzali biało – czerwone cegiełki do budowy pomnika. Dzięki korelacji międzyprzedmiotowej i wspólnym działaniom uczniów i nauczycieli powstał Pomnik Niepodległości.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2018/20180522_pn{/gallery}

Bieg dla Niepodległej

15.05.2018 w naszej szkole nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali i przeprowadzili sztafetowe biegi przełajowe w ramach obchodów Roku dla Niepodległej.    W zawodach brały udział reprezentacje oddziałów II etapu edukacyjnego. W każdej sztafecie startowało 2 chłopców i 2 dziewczynki.

Klasyfikacja końcowa:

Klasa 4

I miejsce oddział E

II miejsce oddział B

III miejsce oddział D

Klasa 5

I miejsce oddział B

II miejsce oddział A

Klasa 6

I miejsce oddział A

II miejsce oddział B

III miejsce oddział C

Klasa 7

I miejsce oddział C

II miejsce oddział B

III miejsce oddział A

 

Uczniowie zostaną nagrodzeni medalami przygotowanymi przez naszych nauczycieli             p. Sławomira Szmajdę i p. Iwonę Bobrycz-Kiliś.

Zawody sędziowali p. Małgorzata Grzywacz, p. Piotr Nowak i p. Sylwester Makara.

W sędziowaniu pomagali uczniowie klasy 7 oddziału B: Piotr Panek, Szymon Błażejewski, Patrycja Błaszczyk, Katarzyna Dębska, Natasza Frieze, Weronika Pisarkiewicz, Szymon Kacprzak.

Fotorelację z zawodów wykonali uczniowie klasy 7 Hubert Jarocki i Alan Stańczak.

                                                                                                    Przygotował Sylwester Makara

{gallery cols=2 }artykuly/2018/20180515_bieg{/gallery}

 

 

Rok dla Niepodległej

Dekoracja w klasie IVc 

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, obecny rok szkolny 2017/2018 jest „Rokiem dla Niepodległej”. Z tej okazji został opracowany harmonogram  działań podjętych dla uczczenia tego wydarzenia w naszej szkole.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ W RAMACH „ROKU DLA NIEPODLEGŁEJ”

1. Apel upamiętniający 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę - listopad 2017     

Apel z okazji Święta Niepodległości

 

10 listopada 2017 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 

Więcej

 

2. Wieczór z pieśnią patriotyczną - listopad 2017

3. Ogólnopolski konkurs plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma” - styczeń 2018

4. Projekt edukacyjny „Moja szkoła” realizowany w klasie 4 e (jedno z zadań dotyczyło patrona szkoły)marzec 2018

5. Pomnik Niepodległości - kwiecień 2018

6. Święto Patrona – akademia - 30 kwietnia 2018

Sztandar SP nr 3

 „I przetrwa legenda Twa w pieśni”

30 kwietnia jest w naszej szkole dniem wyjątkowym. Uroczyście obchodzimy Święto Patrona. Strofami poezji i pieśnią uczciliśmy również w tym roku pamięć majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Więcej 

7.  III konkurs plastyczny dla klas II - IV „Łódź znana i nieznana” pt. Znani łodzianie - kwiecień 2018

8. Udział w projekcie edukacyjnym „Opowieści o Irenie Sendlerowej” organizowanym przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - kwiecień-maj

Plakat Muzeum Tradycji Niepodległościowych

 

Klasa 4e przystąpiła, w ramach prowadzonej w tej klasie innowacji regionalnej, do projektu edukacyjnego realizowanego przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zatytułowanego „Opowieści o Irenie Sendlerowej”.

Więcej

 

 9. Sztafetowe biegi przełajowe w SP 3 Łódź na 100-lecie Niepodległej - maj 2018

10. Święta Majowe – wystawka w holu głównymmaj 2018

11. Alfabet patriotyczny miast polskich  -  znam swój kraj - maj - czerwiec

12. Wieczór patriotyczny – montaż słowno – muzyczny (impreza popołudniowa dla rodziców - listopad 2018

13. Akademia upamiętniająca 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę - listopad 2018

14. Występ dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości - listopad 2018

15. Lekcje patriotyczne w klasach podczas godzin z wychowawcą - listopad 2018

16. Zajęcia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych - kwiecień - listopad 2018 - oddziały I - III

Ia w Muzeum Tradycji Niepodległościowej

 W dniu 14 maja 2018 r. klasa I a uczestniczyła w zajęciach w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Uczniowie zapoznali się z historią godła Polski – orła białego i innych symboli narodowych.

Więcej

 

17. Wieczór pieśni patriotycznej - listopad 2018  - oddziały I - III

18. Wystawa prac plastycznych - wrzesień - listopad 2018 - oddziały I - III

Linki

 

 

 


 

Programy:
 Aby dowiedzieć się więcej należy kliknąć
na wybrane logo

 

 

 


 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Kronika filmowa

Deklaracja dostępności

" Do końca roku 2020 strona internetowa zostanie w pełni dostosowana do wymagań prawnych".