Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Rodo

Wchodząc na naszą stronę akceptujesz politykę ochrony danych osobowych RODO czytaj więcej

 

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

Zamek w Krzyżtoporze
W dniach 22 - 23 maja 2018 roku uczniowie klas IVc i IVd wybrali się na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
 Pierwszym punktem naszej wyprawy były ruiny Zamku Krzyżtopór, powstałej w pierwszej połowie XVII wieku rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi, położonej w miejscowości Ujazd. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Kadzielni – miejsca szczególnego w Kielcach. Rozbudowywany od XVIII wieku kamieniołom wapienny jest obecnie Rezerwatem Przyrody i miejscem spotkań artystycznych.  Zmęczeni, ale pełni energii wyruszyliśmy z Kielc do Chęcin, gdzie podziwialiśmy ruiny XIII-wiecznego Zamku Królewskiego i roztaczający się widok z wieży zamkowej. Pierwszy dzień wyprawy dobiegł końca i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do Bocheńca, gdzie w Ośrodku Wypoczynkowym "Wierna" nabraliśmy sił na kolejny dzień.

 Drugiego dnia odwiedziliśmy Centrum Kulturowo – Archeologiczne w Nowej Słupi. Jest to rekonstrukcja osady z II-IV w. n.e., czyli z czasów świętokrzyskich hutników. Podczas warsztatów poznaliśmy pracę garncarza, zielarki, kowala, wikliniarza.
 Ostatni etap naszej wycieczki to wspinaczka drogą królewską na drugi, co do wielkości szczyt Gór Świętokrzyskich - Święty Krzyż, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego oraz zeszliśmy do krypty ze spoczywającym w nich księciem Jeremim Wiśniowieckim. Schodząc z góry obejrzeliśmy rumowisko skalne, tak zwane Gołoborza, skąd z tarasu widokowego rozprzestrzenia się piękna panorama na Ziemię Świętokrzyską. Potem już tylko ostatnie fotki, pamiątki i powrót do rodzinnego miasta Łodzi.

{gallery cols=2}artykuly/2018/gory-swietokrzyskie{/gallery}

Linki

 

 

 


 

Programy:
 Aby dowiedzieć się więcej należy kliknąć
na wybrane logo

 

 

 


 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Kronika filmowa

Deklaracja dostępności

" Do końca roku 2020 strona internetowa zostanie w pełni dostosowana do wymagań prawnych".