Cmentarz Żydowski w ramach innowacji regionalnej prowadzonej w klasie 5 e

Rodo

Wchodząc na naszą stronę akceptujesz politykę ochrony danych osobowych RODO czytaj więcej

 

Cmentarz Żydowski w ramach innowacji regionalnej prowadzonej w klasie 5 e

15 października 2018 r. w piękny, słoneczny dzień klasa 5 e wybrała się na zwiedzanie perełki wśród zabytków łódzkich a mianowicie Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Brackiej, największego cmentarza żydowskiego w Europie. Wycieczka zorganizowana została w ramach kontynuowanej w klasie innowacji regionalnej „Łódź moja mała ojczyzna i jej osobliwości”. Uczniowie mogli przekonać się jak odmienna może być kultura narodu żydowskiego. Zobaczyli jak wygląda tzw. Dom Przedpogrzebowy gdzie przygotowywano zwłoki do pochówku, dowiedzieli się wiele ciekawych informacji dotyczących tych przygotowań, które zdecydowanie różnią się od pochówku w tradycji katolickiej. Następnie mogli zobaczyć jak wygląda sam cmentarz, nagrobki, pomniki, mauzolea jakże inne od naszych. Dowiedzieli się dlaczego cmentarz wygląda na zaniedbany, dlaczego na grobach są kamienie a nie ma kwiatów i zniczy. Dowiedzieli się co znaczą niektóre symbole na macewach np. świecznik, złamany dąb czy książki na półce, dwie dłonie, korona i tym podobne symbole. Zobaczyli też jak pochowani zostali ludzie, których pozbywano się z łódzkiego getta. Była to na pewno bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.

 

{gallery cols=2 }artykuly/2019/20181015_i{/gallery}

Linki

 

 

 


 

Programy:
 Aby dowiedzieć się więcej należy kliknąć
na wybrane logo

 

 

 


 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Kronika filmowa

Deklaracja dostępności

" Do końca roku 2020 strona internetowa zostanie w pełni dostosowana do wymagań prawnych".