„Z wizytą u rodziny Poznańskich”

„Z wizytą u rodziny Poznańskich”

W czwartek 6 lutego 2020 r. uczniowie oddziału 5c wybrali się z wizytą do rodziny Poznańskich, do ich reprezentacyjnego pałacu, w którym dziś mieści się Muzeum Miasta Łodzi. Pod okiem przewodnika uczniowie oglądali przepiękne i wystawne wnętrza: salę balową, jadalnie, saloniki, sypialnie wyposażone w liczne dzieła sztuki, piękne kominki, zabytkowe sprzęty. Słuchali tam wspaniałych historii o dawnej Łodzi. Fascynujące okazały się też opowieści o życiu codziennym mieszkańców pałacu – fabrykanckiej rodziny Poznańskich. Poznali też drogę kariery fabrykanta i jego potomków na podstawie zachowanych pamiątek. Zadawali pytania, porównywali zasłyszane wiadomości. Dziś też wszyscy już wiedzą, co na prawdę znaczy słowo MANUFAKTURA i co z nią wspólnego ma jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Łodzi. Wyprawa do królestwa Izraela Poznańskiego była wyjątkową lekcją historii ... historii naszego miasta. Wielka fabryka i przepiękny pałac zrobiły na młodych ludziach duże wrażenie.

{gallery cols=2 }artykuly/2020/20200301_5c{/gallery}